22 Ağustos 2013 Perşembe

Giderayak Yıktı Gitti

Yıkılan ve bir ara Osmaniye Müzesi Tabelası asılan eski Osmaniye Kaymakamlık ve Valilik binası
2009 yılında gelirken şehir halkı adına konuştuğunu sanan sanayici ve tüccarlar örgütünün o zamanki çimento fabrikasıperest başkanının şehir caddelerine astırdığı dev “Hoş geldin” pankartlarıyla karşılanan polis kökenli futbolcu valimiz; duyduğuma göre düğün konvoyu gibi arabalı şehir turları ile Osmaniye’den Merkez valiliğine uğurlandı. Pala bıyıklı İlbay, Osmaniye (arkeoloji) Müzesi binası olması için mücadele ettiğimiz ve Müze platformunu temsil heyetimize Tarık Akan’lı Makanlı ricalardan sonra lütfedip verdiği randevuda Hızır Acil komuta merkezi vb. yapacağını söyleyip kentin arzusunu red ettiği Osmaniye eski kaymakamlık ve valilik; yani sondan önceki Kültür ve Turizm Bakanlığı proje kabullü müze binası (Mehterbaşı gider gitmez, vekili tarafından olsa gerek) yıkıldı. Cemi cümlemize hayırlı olsun.
Ne yıkım kararı, ne de yerine yapılacak icraat veya idari tasarruf hakkında şehir halkının basın yoluyla halen dahi bilgilendirilmediği yıkılan eski valilik binası yaklaşık 50-60 yıllıktı. Bu arada Karaçay Yatağındaki Cebeli Bereket Kültür Merkezi yanına yapılan mezar odası gibi (sarkofaj-lahit) yeni Osmaniye Müzesinin da şu basması nedeniyle uzunca süredir kapandığı kulağıma çalındı. “Demiştik” demenin faydası var mı?
Son olarak dün (21 Ağustos 2013) elime bir şiir tutuşturdular. Giden mehter başımız henüz hayatta olduğundan arkasından konuşuyor olmayız; sonuçta bir edebi eser paylaşıyorum. Şiirdeki Aşık Safi vallahi ben değilim, kendisini tanımıyorum.
NE OLACAK BUNDAN SONRA
Osmaniye’ye geldi Vali
Osmaniye’nin berbat hali
Biraz hizmet etse bari
Ne olacak bundan sonra

Osmaniye’ye geldi Cerrah
Osmaniyeli dedi eyvah
Sattı yeri fersah fersah
Ne olacak bundan sonra

Müdürleri asker etti
Polisleri heykel etti
Memleketi berbat etti
Ne olacak bundan sonra

Başbakanım, Başbakanım
Yok memlekete bakanım
Orman, Sağlık bir de Tarım
Ne olacak bundan sonra

Başbakanım, Başbakanım
Gel de bize bak bakalım
Biz bununla ne yapalım
Ne olacak bundan sonra

Fıstık dedi çıktı yola
Hava attı sağa sola
Korku saldı dörtbir yana
Ne olacak bundan sonra

Dükkan verdi aldı evler
Satamadı bomboş eller
Bu zararı kim def eyler
Ne olacak bundan sonra

Belediye Kadir KARA
Dost olmuşlar hangi ara
Ne mülk kaldı ne de para
Ne olacak bundan sonra

Daha ne anlatayım
Hani nerde amcam, dayım
Sayın vekil, il başkanım
Ne olacak bundan sonra

Bilir iken söylettiniz
Bunca zaman ne ettiniz
Bir kere de siz deseniz
Ne olacak bundan sonra

Aşık Safî ne söylersin
Bu sızılar nasıl dinsin
Yeter artık DUR mu desin
Ne olacak bundan sonra
Aşık Safî
Yeni valimizin kendisinin hukukçu, eşinin ise hekim olduğunu öğrendim. Futbolcu polis validen iyidir.... En azından hukuksuz işler yapmaz.

Özellikle Osmaniye dışındaki Osmaniye sevdalıları ve benim gibi geç haber alanların ve de tarih babanın bilgisine sunulur.

1 yorum:

Halil Celikkiran dedi ki...

Sevgili Osmaniyeliler, vali olarak geldiğinde sevinçle karşılayan taklacı güvercinler, Cerrah'ın ardından üzülmediler sanırım. Bu kez yeni gelene taklacılığa başlamışlardır. Boyuna posuna, bıyıklarına bakıp yürekli biri de sanmayın. Umur'un belirttiği, Tarık Akan'ın da ricacı olduğu "müze platformu" toplantısında biraz sıkışınca, (şimdi yıktırılan eski valilik binasının müze olarak kullanılması isteğimiz karşısında)tırsmıştı. Sinsice geri çekilmeymiş. Valilik karşısına yaptırılan AVM'nin yerindeki ağaçların kesilmesine de göz yuman, Osmaniye'yi kimliksizleştirmeye çalışan kimliksizlerden biriydi sadece.