7 Eylül 2008 Pazar

İSTANBUL AYAĞIMIZIN ÇALIŞMALARI


Arkadaşlar ve Sevgili hemşehrilerimiz,
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Osmaniye Şubesi,
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Osmaniye Şubesi, Osmaniye Hacı Bektaş Veli Derneği, Eğitim – İş Osmaniye Temsilciliği, Eğitim - Sen Osmaniye Temsilciliği, Osmaniye Çiftçiler Derneği, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültürü Derneği, Osmaniye Çevre Dostları (ÇEVDOST) Platformu ve Doğu Akdeniz Bölgesindeki Adana, Hatay, Mersin, Kahraman Maraş ve Osmaniye illeri ile ilçelerindeki çevre koruma dernek ve yurttaş girişimlerinden oluşan Doğu Akdeniz Çevrecileri (DAÇE) Platformu tarafından oluşturduğumuz Çimento Fabrikasına Karşı Osmaniye Kastabala Platformumuzun İstanbul ayağının çalışmaları ile altta özeti sunulan Hayır Kampanyası ve dosyası sayıları yaklaşık 170'i bulan medya ve basın kuruluş ve ajansına dağıtılarak sanatçı ve bilim adamları ile sivil toplum örgütlerinin desteği medyaya anlatılmıştır.


Bu çalışmalardan anlaşılacağı gibi:
Ekteki grafik, tablo ve resimlerde görüldüğü üzere Kesmeburun köyüne 250 metre; Kazmaca, Bahçe, Sarpınağzı ve Kumarlı köyü hakim rüzgarları rüzgar önüne ve Kastabala Kutsal Kenti içine yapılması için Osmaniye Valiliği (Meteoroloji Müdürlüğü ve DSİ’ni olumsuz görüşlerine rağmen Çevre müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin olumlu rağmen görüşleri ile;) Çevresel Etki Değerlendirme Olur Raporu düzenlenen Üniversal Çimento Fabrikasına Karşı Osmaniye Kastabala Platformumuza ve mücadelemize:
Başta Osmaniyeli ve Adanalı hemşehrilerimiz Yaşar Kemal ve Arif Keskiner, Demirtaş Ceyhun olmak üzere Rutkay Aziz, Tarık Akan, Zeki Ökten, Nur Sürer, Bülent Kayabaş, Menderes Samancılar, Çetin Öner, Taner Barlas, Ülkü Ayvaz, Sunar Kural, Aydın Boysan, Alaattin Aksoy gibi sanatçıların yanı sıra Prof. Dr Türkan Saylan, Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Dr. Coşkun Özdemir, Prof. Dr. Aydın Aytuna, Prof. Dr. Güven Arsebük ve Prof. Dr. Türkel Minibaş gibi birçok bilimadamı da destek veriyor.


Platformumuz ve mücadelemiz ayrıca İstanbul ve Adana merkezli:
Mimarlar Odası, Adana şubesi
Peyzaj Mimarları Odası
ÇEKÜL Vakfı
Arkeologlar Derneği
Doğayı Koruma Derneği
TEMA Vakfı
Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD)
Sinema Sevenler Derneği (SSD)
Sinema Oyuncuları Derneği (SODER)
Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı
Film Yönetmenleri Derneği (FİLM - YÖN)
Çukurova Doğa Derneği
Türkiye Biyologlar Derneği
İstanbul Osmaniyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve

Doğa Derneği

tarafından desteklenmektedir. Bu destek kişi, sanatçı ve örgütler temelinde giderek çoğalmaktadır.
Dostlarınıza ve Osmaniye kamuoyuna duyurmanız dileği ile bilgilerinize sunulur.


HAYIR KAMPANYASI ÖZETİ


PES DOĞRUSU… BUNU DA MI GÖRECEKTİK !

Osmaniye’de Çukurova’nın Efes' i olarak bilinen 2 bin 500 yıllık, Kutsal Hierapolis - Kastabala Antik Kenti üzerine çimento fabrikası yapılmak isteniyor…
Kurulması düşünülen fabrikanın yerinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda Kastabala yok sayılıyor.
Çimento fabrikasını kurmak için izin isteyen Universal Çimento San. A. Ş. Entegre Çimento Fabrikası’nın ÇED Raporu Proje Tanıtım Dosyası’nın 44. sayfasında ‘Arkeolojik miras’ adlı bölümde aynen şu ifade yer alıyor:
‘Proje alanı ve yakın çevresinde arkeolojik miras bulunmamaktadır.’
(NOT: Lütfen ekte sunulan yörenin haritası ve ÇED raporu Proje Tanıtımı’ndaki bu konuyla ilgili bölüme bakınız)
Görüldüğü gibi Kastabala yok sayılmak suretiyle, raporun uygunluğuna kılıf bulunmuştur.
2 bin 500 yıllık koca antik şehir, kalesi, sütunlu caddesi, 5 bin kişilik tiyatro, hamamları, kaya mezarları, çokgen absisli kiliseler ve merdivenli giriş kapısıyla dimdik ayakta durur ve ortaya çıkarılması için kazı yapılmasını beklerken, ÇED raporunda, nasıl olur da yok sayılır… Pes doğrusu…
Çimento fabrikasının kurulmasıyla birlikte Kastabala’nın yanı sıra bölgede yer alan resmen koruma altındaki Kırmıtlı Kuş Cenneti ve Önemli Doğa Alanı olarak kabul edilen Ceyhan Nehri Deltası’nın, yöredeki çok sayıda köyün, hatta Osmaniye ilinin telafi edilmez doğa yıkımlarına uğrayacağı bilimsel raporlarla kanıtlanmıştır.
Ayrıca çimento fabrikasının, çevrede yaşayan insanlarla birlikte diğer tüm canlılara ve doğaya ölümcül zararlar vereceği de bu raporlarlarda belirtilmiştir.
Bu açık katliamın engellenmesi konusunda Osmaniye Baro Başkanlığı, fabrikadan zarar görecek köylerin muhtarları ve köylüler, yürütmenin durdurulması için dava açtılar.
Kültür ve Turizm Bakanımız sayın Ertuğrul Günay “Aklımızı başımıza devşirelim. Orada tarihsel bir özellik ya da doğal bir güzellik var mı? Çimento fabrikası buna zarar veriyor mu? Ben buna bakarım. Turizm ve kültür açısından çevreye bir zararı varsa takibe alırım” diyor. Kastabala’da bu saydıklarınızın hepsi var sayın bakanımız… Şimdi ‘takibe almanızı’ bekliyoruz…
Burada yanlış anlaşılmaması gereken en önemli konu şudur; Kimse fabrikanın kurulmasına karşı değildir. Karşı olunan fabrikanın kurulması düşünülen yeridir…
Onursal önderliğini 92 yaşındaki, uluslararası pek çok ödülün sahibi, arkeolojimizin duayenlerinden Prof. Dr. Halet Çambel’in yaptığı ‘Çimento Fabrikasına Karşı Osmaniye Kastabala Platformu’ şu sivil toplum kuruluşlarının birleşmesiyle oluşmuştur:

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Osmaniye Şubesi,
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Osmaniye Şubesi, Hacı Bektaş Veli Derneği, Eğitim – İş Osmaniye Temsilciliği, Eğitim - Sen Osmaniye Temsilciliği, Osmaniye Çiftçiler Derneği, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültürü Derneği, Osmaniye Çevre Dostları (ÇEVDOST) Platformu ve Doğu Akdeniz Çevrecileri (DAÇE) Platformu.
Bu amaçla ilgili Internet’te “Çimento Fabrikasına Karşı Osmaniye Kastabala Platformu” imza kampanyası başlatıldı. Bu kampanyaya başta Yaşar Kemal olmak üzere Arif Keskiner, Demirtaş Ceyhun, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Zeki Ökten, Nur Sürer, Bülent Kayabaş, Menderes Samancılar, Çetin Öner, Taner Barlas, Ülkü Ayvaz, Sunar Kural, Aydın Boysan, Alaattin Aksoy gibi sanatçıların yanı sıra Prof. Dr Türkan Saylan, Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Dr. Coşkun Özdemir, Prof. Dr. Aydın Aytuna, Prof. Dr. Güven Arsebük ve Prof. Dr. Türkel Minibaş gibi birçok bilimadamı da destek veriyor.
Yaygınlaşarak büyüyen platforma, destek veren Sivil Toplum Kuruluşları’nın sayısı her geçen gün artmaktadır. Platformun imza kampanyasına katılan diğer Sivil Toplum Kuruluşları da şunlardır:

Mimarlar Odasıı, Adana şubesi
Peyzaj Mimarları Odası
Çekül Vakfı
Arkeologlar Derneği
Doğayı Koruma Derneği
Tema Vakfı
Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD)
Sinema Sevenler Derneği (SSD)
Sinema Oyuncuları Derneği (SODER)
Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı
Film Yönetmenleri Derneği (FİLM - YÖN)
Çukurova Doğa Derneği
Türkiye Biyologlar Derneği
İstanbul Osmaniyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma DerneğiKastabala Vadisi, Karatepe - Aslantaş Milli Parkı, Anavarza Kalesi, Hemite Kalesi, Babaoğlan Kalesi, Bahçeköyü Kale – Saray, Kaypak Kalesi, Toprak Kale, Kutsal Hierapolis - Kastabala Antik Kenti, Nergis Su Kemerleri, Ceyhan Nehri Deltası Önemli Doğa Alanı, Kırmıtlı Kuş Cenneti, Termal kaynakları, yaylalarıyla Osmaniye, büyük bir turizm potansiyeline sahip ender illerimizden biridir. Dolayısıyla geleceği bacasız sanayi olan turizme bağlıdır. Bu yüzden bir an önce Kastabala bilimsel kazılarının başlaması ve turizme açılması gerekmektedir.

Bu doğal ve antik cennet yöremizi, çimento fabrikasının kirliliğiyle cehenneme çevirmeyelim.

‘KASTABALA SAHİPSİZ DEĞİL… KASTABALA HEPİMİZİNDİR’

İster birey, ister Sivil Toplum Kuruluşu olarak Internet’e girin, Kastabala’ ya siz de destek verin.

Adres: http://kastabala80.blogspot.com/

Arif Keskiner
Tel: 0532 221 26 33


Murat Akman
Tel: 0532 337 91 95
muakman@yahoo.de

Hiç yorum yok: