13 Şubat 2013 Çarşamba

OSMANİYE DE YÖNETİCİ YOK MU ?!!!

Çapkınlar üzgün, yatacak yer bulamıyor… Kırmıtlı Kuş cenneti kan ağlıyor… Balıklar telef olmakta… Binlerce yıldır Çukurova’yı besleyen Ceyhan Nehrini kuruttular. Nehrin yatağı, Suriyeli konukların B..kları ile doldu. İçinde canlı varlık yaşamıyor artık. DSİ Cevdetiye de su bendinin kapaklarını kapattı. Nehrin suyu İskenderun Demir Çelik Fabrikasını soğutmak için kullanılacakmış. Bunun için ovanın ekolojik dengesini feda ettiler. Ceyhan Nehri’nde yaşayan, boyları 1metreyi aşan yayın balıkları, tatlı su kefalleri ve yılanbalıkları yok oldular. Nehrin yatağı, pırıl pırıl parlayan milyonlarca balık ölüsüyle şavkıdı durdu günlerce.
Ve on binlerce yıllık Ceyhan nehrinin yatağını kuruttular.
Bu memleketin Çevre Bakanı yok mu? Bu şehrin Valisi yok mu ? Hangi duvara vuracağız başımızı. Nehir yatağındaki ölmüş balıklar Suriye kampının çocuklarınca toplandı durdu. Hepsi kamplara taşındı. Ateşler yakıldı. Günlerce balık kokusundan geçilmez oldu.
Ceyhan Nehri Havzası kan ağlıyor. Çukurova’yı besleyen Ceyhan nehrinden eser kalmadı. Yaşar Kemal’in İnce Memed’inin yaşadığı yerlerde kuşlar da ötmüyor artık. Kırmıtlı Kuş Cennetinde 200’e yakın kuş türünün çoğu gitti. Kalanlar yok olan yuvalarını aramakla şaşkın. Havada dönüp duruyor. Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kuş Cehennemine döndü. Nehrin yatağında in cin top oynuyor. Dünyada ilk defa üç türünün bir arada yaşadığı Yalı Çapkınlarından geride kalan üç beşi ürkek. Ünü Büyük Osmaniye Valisi görmez mi bütün bunları? Ankara ya bildirmez mi ? Haydi Valiyi geçtik, bu toprakların Millet Vekilleri yok mu? Nerede o, üfürünce mangalda kül bırakmayan politikacılar. Çukurova yanıyor. Bir tas su vereniniz yok. Bari çıkıp iki laf edin Meclis’te.
Onca balıkçıl sürülerinin, balabanların imi timi yok oldu. Bu çığlık Kastabala Vadisi’nin son çığlığıdır. Yetkilere sesleniyoruz: ” Allah rızası için bir yudum su bırakın Ceyhan yatağına . Toprak ağlıyor. Nerede, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Osmaniye Valiliği, Osmaniye Çevrecilik Şehircilik Müdürlüğü, Osmaniye İl Tarım Müdürlüğü ...? Nerede, her fırsatta suyun sahibi olduğunu söyleyen DSİ 6.Bölge Müdürlüğü …? Pirimiz, üstadımız, memleketlimiz Dadaloğlu’nun dediği gibi;
Hani benim ile lokma yiyenler,
Canı başı dost yoluna koyanlar,
Sen ölme de ben öleyim diyenler
Sırtı boz yamçılı beyler n’icoldu?
Haydi Beyler, haydi sorumlu yöneticiler sizleri ivedilikle, Ceyhan suyunun kontrollü şekilde yatağına bırakılması için göreve davet ediyoruz. Unutmayın bu topraklar hepimizin. Vebali de hepimizin boynuna.
Ali Murtaza Doğan
Kırmıtlı eski Belediye  Başkanı ve Cevdetiye Sulama Birliği Başkanı                                    
Arif Keskiner
Yapımcı, yönetmen, yazar ve Osmaniye Kastabala Çevre Platformu üyesi

Hiç yorum yok: