13 Şubat 2013 Çarşamba

OSMANİYE DE YÖNETİCİ YOKMU ?!!!

Yazı: 06.02.2013 TARİHİNDE YOLLANMIŞTIR.
OSMANİYE DE YÖNETİCİ YOKMU ?!!!
Çapkınlar üzgün, yatacak yer bulamıyor… Kırmıtlı Kuş Cenneti kan ağlıyor… Balıklar telef olmakta… Binlerce yıldır Çukurova’yı besleyen Ceyhan Nehrini kuruttular. Nehrin yatağı, Suriyeli konukların B..kları ile doldu. İçinde canlı varlık yaşamıyor artık. DSİ Cevdetiye de su bendinin kapaklarını kapattı. Nehrin suyu İskenderun Demir Çelik Fabrikasını soğutmak için kullanılacakmış. Bunun için ovanın ekolojik dengesini feda ettiler. Ceyhan Nehri’nde yaşayan, boyları 1metreyi aşan yayın balıkları, tatlı su kefalleri ve yılanbalıkları yok oldular. Nehrin yatağı, pırıl pırıl parlayan milyonlarca balık ölüsüyle şavkıdı durdu günlerce.

Ve on binlerce yıllık Ceyhan nehrinin yatağını kuruttular.
Bu memleketin Çevre Bakanı yok mu? Bu şehrin Valisi yok mu ? Hangi duvara vuracağız başımızı. Nehir yatağındaki ölmüş balıklar Suriye kampının çocuklarınca toplandı durdu. Hepsi kamplara taşındı. Ateşler yakıldı. Günlerce balık kokusundan geçilmez oldu.
Ceyhan Nehri Havzası kan ağlıyor. Çukurova’yı besleyen Ceyhan nehrinden eser kalmadı. Yaşar Kemal’in İnce Memed’inin yaşadığı yerlerde kuşlar da ötmüyor artık. Kırmıtlı Kuş Cennetinde 200’e yakın kuş türünün çoğu gitti. Kalanlar yok olan yuvalarını aramakla şaşkın. Havada dönüp duruyor. Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kuş Cehennemine döndü. Nehrin yatağında in cin top oynuyor. Dünyada ilk defa üç türünün bir arada yaşadığı Yalı Çapkınlarından geride kalan üç beşi ürkek. Ünü Büyük Osmaniye Valisi görmez mi bütün bunları? Ankara ya bildirmez mi ? Haydi Valiyi geçtik, bu toprakların Millet Vekilleri yok mu? Nerede o, üfürünce mangalda kül bırakmayan politikacılar. Çukurova yanıyor. Bir tas su vereniniz yok. Bari çıkıp iki laf edin Meclis’te.
Onca balıkçıl sürülerinin, balabanların imi timi yok oldu. Bu çığlık Kastabala Vadisi’nin son çığlığıdır. Yetkilere sesleniyoruz: ” Allah rızası için bir yudum su bırakın Ceyhan yatağına . Toprak ağlıyor. Nerede, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Osmaniye Valiliği, Osmaniye Çevrecilik Şehircilik Müdürlüğü, Osmaniye İl Tarım Müdürlüğü ...? Nerede, her fırsatta suyun sahibi olduğunu söyleyen DSİ 6.Bölge Müdürlüğü …? Pirimiz, üstadımız, memleketlimiz Dadaloğlu’nun dediği gibi;
Hani benim ile lokma yiyenler,
Canı başı dost yoluna koyanlar,
Sen ölme de ben öleyim diyenler
Sırtı boz yamçılı beyler n’icoldu?
Haydi Beyler, haydi sorumlu yöneticiler sizleri ivedilikle, Ceyhan suyunun kontrollü şekilde yatağına bırakılması için göreve davet ediyoruz. Unutmayın bu topraklar hepimizin. Vebali de hepimizin boynuna.

Ali Murtaza Doğan
Kırmıtlı eski Belediye ve
Cevdetiye Sulama Birliği Başkanı

Arif Keskiner
Yapımcı, yönetmen, yazar ve
Osmaniye Kastabala Çevre Platformu üyesi
Kuş cennetinin hali hakkındaki video için : http://www.youtube.com/watch?v=jeETO6v08TA

Blog editörünün Notu: Arif Keskiner'le 14 Şubat 2013 (bugün) yaptığımız yazışmada geçen "... amaç hasıl olmuştur, yazıda istenen alınmıştır. Kısacası nehrin yatağına su bırakılmıştır. Hem de yazının çıktığı günün ertesi.... Ayrıca avukatlarla görüşmeler sürüyor" cümlelerinden anlaşıldığı üzere Ceyhan Nehri yatağına su bırakıldığı anlaşılmıştır. Ancak Bir kaç yıldır konuşulan İskenderun'a Hamus (Ceyhan'nın kolu) Çayından su götürüleceği haberi doğru çıktığı anlaşılmaktadır. Suyun ise hangi amaçla alınacağı hakkında  ise İSDEMİR yıllarca bu suya ihtiyaç duymadı da neden şimdi sorusunun yanıtı olarak aklıma gelen asıl nedenin  İskenderun organize bölgesine yapılan kömürlü termik santrallar gelmiyor değil.
Bu konu incelenmeli, ama kim tarafından? Bu kadar çok düşmanla değil bir ordu, bir kaç çevreci baş edemez. bölge halkının eylemli katkısı gerekir. Bunu meslek odaları ve siyasi partiler örgütleyebilir, çevreciler ise sadece durumu haber vermekle ve sorunları duyurmakla görevlidirler. Yine de çok şey yapıyoruz.


 

1 yorum:

Mustafa Logoglu dedi ki...

Halk niye tepki gostermiyor?