7 Ocak 2011 Cuma

OSMANİYE MÜZESİNDE ÜZÜCÜ GELİŞME

2010 yılının son haftası 24 Aralık 2010 cuma günü, platformumuzun valiyi ziyaret eden heyetini oluşturan arkadaşların çoğu başta Arif Keskiner olmak üzere valilik kaleminden telefonla aranarak 27 Aralık 2010 pazartesi günü yapılacak müze yeni binasının temel atma törenine davet edildiler.
Temel atma törenine katılmama kararı alarak davete uymadık. Yeni proje ve müze yeri hakkında hiçbir şekilde bilgilendirilmediğik. Uygun bulmadığımızı çeşitli basın açıklamaları ve vali ziyaretinde dile getirmemize rağmen ve valinin ziyaretimizde verdiği sözlerin (platformumuzun uygun bulduğu ve yeni bir diş merkezi yapımına yardım etmesi halinde şimdiki Diş merkezi binasıyla birlikte eski valilik binasının müze olmaya devam ettirilmesi) aksine Osmaniye'nin layık olmadığı kadar küçük bir müze binasının müzeye uygun ve yasal olmayan bir proje ile oldu bittiye getirilerek temelinin atıldığını gazetelerden ve mesleği gereği temel atma törenine katılan platform üyesi gazeteci Ali Tıraş'tan öğrendik.
Törene platformun valiliğe ziyarete katılan ve arzu etmediğimiz tavırlar sergileyen platform üyesi ve Adana müzesinin eski müze müdürlerinden İsmet İpek'inde katıldığını müze platformumuzun kararları dışında yeni inşaatı onaylayan hal ve tavırlar sergilediğini üzüntüyle öğrendik.
Bu nedenle bu girişimden sonra Osmaniye Kastabala Çevre Platformu olarak Müze Platformu bünyesinde kalmamız uygun olmadığından Müze platformunun kurucu bileşeni olarak müze mücadelemizi Osmaniye Kastabala bileşenleri olarak yürüteceğimizi kamu oyuna açıklarız.
Bu aşamadan sonra eski müze binasındaki Osmaniye Müzesi tabelasının indirilişi sürpriz değildir.
eski müzemizin olarak Kültür Bakanlığından tescili olan Eski Osmaniye hükümet konağı binasının akıbetini takip ediyoruz.
Osmaniye yalnız ve sahipsiz değildir. Birgün gelir bugün Osmaniyeyi pazarlayan çapsız ve faşizan yöneticilerden bunların hesabı sorulur.
Platformumuz, müze inşaatını ve uygun olmayan müze yatırımına yol açan idari kararların hepsini yargıya götürmekte ve Osmaniyenin sahipsiz olmadığını göstermekte kararlı ve azimlidir.
Heybetli antik ve kurtuluş savaşı geçmişi ve kültürel değerleri ile güzel günler görmeyi hak eden Osmaniye'nin Çağdaşlaşma yolunda küçük hesapları ve ikbal peşinde olmayan ona layık yöneticileri elbet birgün olacaktır.

Hiç yorum yok: